Blusos
Faktai apie blusas ir blusų užkratus
- Remiantis statistika, apie 50% odos problemų, kurias gydo veterinarai, sukelia blusų įkandimai.
- Blusų seilėse yra alergenas, kuris dažnai sukelia alerginį blusų dermatitą - dažniausiai pasitaikančią alerginę reakciją šunims ir katėms.
- Blusos taip pat platina patogenus, sukeliančius įvairias ligas, pavyzdžiui, buboninį marą ar katės įdrėskimo ligą. Šunys ir katės dažnai nuo blusų užsikrečia kaspinuočiais.
- Suaugusios blusos sudaro vos 5% visos blusų populiacijos. Didžioji dalis (95%), gyvenanti aplinkoje, yra blusos vystymosi stadijose (kiaušinėliai, lervos ir lėliukės).
- Blusos gali kąsti žmogui.
- Kačių ir šunų gydymui ir apsaugai nuo blusų galite naudoti Fypryst Combo (fipronilas, S-metoprenas), kuris naikina ne tik suaugusias, bet ir vystymosi stadijoje esančias blusas.
Kaip atpažinti infekciją?
Pirmi infekcijos požymiai
Pirmasis požymis, rodantis, kad gyvūnas yra užsikrėtęs, yra kasymasis. Kai kurie gyvūnai nėra jautrūs blusų įkandimams, todėl iš pradžių jie nesikasys, ir infekcija bus pastebėta tik smarkiai išplitusi.
Ar suaugusios blusos pastebimos?
Suaugusios blusos yra labai maži tamsiai rudos spalvos vabzdžiai. Nors jos yra matomos plika akimi, kailyje blusas sunku pastebėti, nes jos nuolat juda. Dažniausiai jas galima pamatyti aplink uodegos pagrindą, tarp menčių ir ant kirkšnių.
Kaip lengviausiai pastebėti infekciją?
Geriausias būdas yra šukuoti kailį šukomis nuo blusų, kurios surenka blusų išmatas, atrodančias kaip labai maži tamsūs taškeliai. Jos taip pat matosi atidžiai apžiūrint augintinio kailį. Jei uždėsite išmatas ant drėgno skudurėlio ar rankšluosčio, vieta aplink jas paraudonuos. Tai padeda atskirti jas nuo žemių ar kitų šiukšlių, kurių gali būti augintinio kailyje.
Kaip gydyti infekciją?
Užsikrėtimas blusomis yra sudėtinga problema, sprendžiama kompleksiniu būdu. Daugiausia problemų sukelia suaugusios blusos, gyvenančios ant šeimininko, ir blusos, gyvenančios šeimininko aplinkoje, kurias reikia sunaikinti vienu metu. Vos tik pastebėjus blusas, augintinį taip pat reikia gydyti nuo endoparazitų. Blusos yra dažnos kaspinuočio Dipylidium caninum nešiotojos. Kaspinuotį efektyviai naikina vaistai, kurių sudėtyje yra prazikvantelio.
Suaugusių blusų naikinimas
Norint sėkmingai apsaugoti namus ar patalpas nuo parazitų užkrato, priemonė nuo blusų turi būti naudojama kaip nurodyta, gydymas kartojamas tinkamais intervalais ir trunka pakankamai ilgai.
1 Gydymas
- Gydymą taikykite visiems gyvūnams, gyvenantiems toje pačioje vietoje. Vyresniems nei 2 dienų šuniukams ir kačiukams naudokite fipronilo purškiklį.
- Pasirinkite tinkamą produktą ir stiprumą atsižvelgiant į gyvūno rūšį ir svorį.
- Vienam gyvūnui naudokite vieną pipetę, nedalinkite jos keliems gyvūnams!
- Užlašinkite vaistus vakare.
- Praskirkite gyvūno kailį tarp menčių, kad matytųsi oda. Oda turi būti sausa.
- Nelašinkite, jei oda nėra sausa. Jei kartu gyvena keli gyvūnai, įsitikinkite, kad jie vienas kito nenulaižys.
- Nemaudykite gyvūno dvi dienos prieš ir dvi dienos po gydymo.
2 Gydymo intervalai
Lašinkite vaistus kas keturias savaites. Naudokite pilnas vaistų dozes.
3 Gydymo trukmė
Jei laikysitės gydymo instrukcijų ir intervalų, gydymas užtruks bent tris mėnesius, tačiau gali užsitęsti iki šešių mėnesių, jei užkratas išplitęs. Gydymas yra sudėtingas ir ilgas, kadangi reikia sunaikinti visas suaugusias blusas, kurios vystosi iš kiaušinėlių, padėtų prieš pradedant gydymą.
Blusų naikinimas vystymosi stadijoje
- Norint sunaikinti blusas vystymosi stadijoje, gydymui reikėtų naudoti vabzdžių augimo reguliatorių, pavyzdžiui, Fypryst Combo, kuriame yra S-metopreno.
- Kruopščiai išsiurbkite grindis, kilimus, baldus bei automobilius dvi dienos prieš pradedant gydymą. Iš karto išmeskite siurblio maišelį, kadangi blusos gali toliau jame vystytis.
- Jei įmanoma, dezinfekuokite visus paviršius tinkamu insekticidu.
- Išskalbkite gyvūno guolį skalbimo mašinoje ne žemesnėje nei 60 °C temperatūroje.
Atkreipkite dėmesį, kad joks produktas neturi staigaus poveikio. Vaistai, kuriuose yra fipronilo, pradeda veikti po maždaug 12-18 valandų, kai pasiskirsto po visą odą.
Kaip galima apsisaugoti nuo užkrato?
- Blusos yra aktyvios nuolat ir nuo jų reikia saugotis visus metus.
- Prevencija būtina net tuo atveju, jei gyvūnas neišeina į lauką.
- Naudokite lašinamą vaistą, kuris veikia sąlyčio metu – parazitai miršta prisilietę prie gydomo gyvūno kailio ar odos. Vaistas nesusigeria į kūną ir nekenkia organams. Krka, d. d.gamina du tokio tipo vaistinius preparatus: Fypryst Combo šunims ir katėms ir Ataxxa šunims.
Video