Širdies kirmėlės (Dirofilaria immitis)
Pavojus žmogaus sveikatai
- Suaugusios širdies kirmėlės gyvena užsikrėtusių šunų ir kačių širdyse, plaučiuose ir aplink juos esančiose kraujagyslėse. Jų gyvenimo trukmė yra nuo 5 iki 7 metų.
- Širdies kirmėlėmis užsikrečiama įkandus uodui.
- Ši liga labiausiai paplitusi pietinėje, centrinėje ir rytinėje Europos dalyse. Anksčiau liga dažniausiai pasitaikydavo pakrančių vietovėse, tačiau dabar plinta ir kitose Europos dalyse, pavyzdžiui, pranešama apie vis daugiau užsikrėtimo atvejų Vokietijoje (Žr. žemėlapį).
Kaip nustatomas užsikrėtimas?
- Ligą dažnai sudėtinga diagnozuoti, kadangi daugeliui gyvūnų pasireiškia vos keli netipiniai simptomai, pvz., lengvas pastovus kosulys, apetito praradimas, svorio kritimas, apsunkintas kvėpavimas, bendras silpnumas. Ligai progresuojant ir gyvūno organizme daugėjant kirmėlių, gali užsikimšti kraujagyslės, o gyvūnas gali žūti.
- Didžiausia užsikrėtimo tikimybė yra nuo balandžio iki spalio, kadangi uodai gali vystytis tik aukštesnėje nei 14°C temperatūroje.
- Gydymas yra labai ilgas ir sudėtingas, kartais gali būti nesėkmingas.
Dažniausiai pasitaikantis infekcijos šaltinis yra suaugęs užsikrėtęs šuo. Jei uodas įkanda užsikrėtusiam šuniui, jis siurbia kraują, kuriame yra širdies kirmėlės vystymosi stadijose. Per 14 dienų lervutė uodo organizme išsivysto iki aukštesnės lervinės stadijos, kuri yra pavojinga kitiems šeimininkams. Kai uodas įkanda gyvūnui, į jį patenka vos išsiritusios lervutės. Per maždaug šešis mėnesius jos patenka į širdį, plaučius ir aplink esančias kraujagysles, kur subręsta.
Kaip apsisaugoti nuo infekcijos?
Širdies kirmėlės yra labai rimta liga, tačiau nuo jos galima veiksmingai apsisaugoti.
- Gyvūno apsaugai kartą per mėnesį galima naudoti makrociklinių laktonų grupės vaistą, pvz., milbemicino oksimą ir selamektiną, kad širdies kirminų lervutės būtų sunaikintos vystymosi stadijoje, prieš patekdamos į širdį ir plaučius.
- Taip pat rekomenduojami produktai, kuriuose yra permetrino, kadangi jis žymiai sumažina užsikrėtimo tikimybę.
- Pradėkite gydymą per pirmąsias keturias savaites nuo pavojingiausio užsikrėtimo laikotarpio ir baikite praėjus 30 dienų po šio laikotarpio pabaigos (Lietuvoje pavojingiausias laikotarpis yra nuo balandžio iki spalio mėnesio pabaigos).
- Jauni šuniukai ir kačiukai taip pat gali užsikrėsti, todėl jiems reikalinga apsauga. Yra vaistų, kuriuos galima naudoti gyvūnams nuo dviejų savaičių amžiaus. Tai yra tabletės su skoniu, kuriose yra milbemicino oksimo.
Video