Šunų ir kačių žarnyno kirmėlės

Įdomūs faktai

Pavojus žmogaus sveikatai

Pavojus žmogaus sveikatai

  • Gyvūnai dažniausiai užsikrečia žarnyno parazitais nuo užkrėsto vandens ar maisto ir laižydami užkrėstą žemę ar letenas.
  • Jauniems šuniukams ir kačiukams žarnyno parazitai dažniausia persiduoda iš motinos, dar gimdoje arba žindant pirmosiomis jų gyvenimo dienomis.
  • Kirmėlių kiaušinėliai yra labai atsparūs ir gali išgyventi aplinkoje kelerius metus.
  • Daug žarnyno parazitų, kuriais užsikrečia šunys ar katės, gali persiduoti žmonėms. Lervos migruoja į įvairius organus, pažeisdamos kepenis, plaučius ir net regos nervą, taip sukeldamos apakimo riziką.
  • Šunis ir kates, užsikrėtusius vidaus parazitais, galima veiksmingai gydyti naudojant Dehinel ir Dehinel Plus, taip pat Milprazon

Kaip atpažinti infekciją?

Kaip atpažinti infekciją?

Daugeliu atvejų gyvūnams nepasireiškia jokie užsikrėtimo simptomai. Simptomai gali būti:

  • svorio kritimas,
  • apetito netekimas,
  • viduriavimas,
  • vėmimas,
  • išsausėjęs kailis,
  • nusilpęs imunitetas,
  • kraujas išmatose,
  • kosulys,
  • išsipūtęs pilvas (ypač jauniems šuniukams ir kačiukams).

Gyvūnui užsikrėtus, parazitai gali būti matomi išmatose arba vėmaluose, o kaspinuočio proglotidai (nareliai su kiaušinėliais) gali būti matomi aplink išangę ar prikibę prie gyvūno kailio. Kaspinuočio proglotidai juda, sukeldami niežulį, todėl augintinis 'gali trinti užpakalį į grindis - važinėti'.


Kaip gydyti infekciją?

Jei pastebite infekcijos simptomus ar randate parazitų išmatose ar vėmaluose, tuoj pat pradėkite gydymą ir naudokite tinkamus vaistus, naikinančius parazitus. Svarbu duoti gyvūnui vaistus du kartus kas dvi savaites, kadangi pirmoji dozė sunaikins suaugusius parazitus, o parazitai vystymosi stadijose išgyvens. Per keturiolika dienų lervos bus pakankamai subrendusios, kad jas sunaikintų antra vaistų dozė.

Dehinel ar Dehinel Plus bei Milprazon Chewable tablečių su skoniu galite įsigyti veterinarijos klinikose ir vaistinėse. Visi šie vaistai veiksmingai apsaugo nuo žarnyno parazitų.

Reguliari profilaktika nuo kirminų ir kaspinuočių šunims ir katėms apsaugos jūsų šeimą ir kaimynus nuo parazitinių ligų, kurių sukėlėjus žmonėms gali pernešti gyvūnai.


Kaip apsisaugoti nuo infekcijos?

Reguliari profilaktika yra būtina prevencija prieš žarnyno parazitus. Žemiau esančioje nuorodoje pateikiama daugiau informacijos apie vidaus parazitų gydymą ir apsisaugojimą nuo jų.

Rekomenduojamas kirminų pašalinimo protokolas

Labai svarbu surinkti savo augintinių išmatas. Jei augintinis užsikrėtęs, jo išmatose yra kiaušinėlių, kurie yra labai atsparūs bet kokioms oro sąlygoms. Kiaušinėliai išlieka žemės paklote ir lengvai persiduoda kitiems gyvūnams ir žmonėms.

Katėms ir šunims dažniausiai pasitaikantį kaspinuotį perneša blusos ir plaukagraužiai, todėl ypač svarbus gydymas nuo išorės parazitų. Veiksmingi vaistai yra Fypryst® Combo, skirti šunims ir katėms, ir Ataxxa®, skirtas šunims.

Dažniausios ligos, kurias žmonėms sukelia šunų ir kačių žarnyno parazitai

Šunų ir kačių toksokarozė (Paveikslėlis: gyvenimo ciklas)

Razvojni krog glist Toxocara

Šunų ir kačių toksokarozė (Paveikslėlis: gyvenimo ciklas)

Toxocara spp. yra dažniausiai pasitaikantys šunų ir kačių žarnyno parazitai. Gyvūnai užsikrečia nurydami kirmėlių kiaušinėlius, kurie išgyvena aplinkoje kelerius metus. Netinkamai termiškai apdorota arba gendanti mėsa ir užsikrėtę graužikai taip pat yra infekcijos šaltiniai.

Jauni šuniukai ir kačiukai užsikrečia ypač lengvai ir infekcija jiems gali persiduoti per motinos pieną pirmosiomis jų gyvenimo dienomis. Jauni šuniukai gali užsikrėsti gimdoje nuo 42 nėštumo dienos.

Suaugusiems gyvūnams dažnai nepasireiškia jokie infekcijos simptomai. Jauniems šuniukams ir kačiukams gali pasireikšti išpūstas pilvas, kosulys ir apsunkintas kvėpavimas. Infekcijai išplitus kirmėlės gali matytis vėmaluose.

Žmonių toksokarozė

Žmonės užsikrečia liesdami žemę, kurioje yra kirmėlių kiaušinėlių, arba netinkamai termiškai apdorotą mėsą, kurioje yra kirmėlių lervų. Ikimokyklinio amžiaus vaikai yra padidintos užsikrėtimo rizikos grupėje. Dažniausiai infekcijos sukėlėjai pažeidžia plaučius, kepenis, akis, rečiau – centrinę nervų sistemą. Kai kuriais atvejais infekcija gali sukelti anafilaksinį šoką, plaučių uždegimą, epilepsijos priepuolius ar kitus neurologinius simptomus.

Žmonių echinokokozė

gyvenimo ciklas

Echinococcus yra labai maži kaspinuočiai, kuriais užsikrečia šunys ir lapes, retais atvejais - katės. Užsikrėtę gyvūnai platina proglotidus per išmatas (proglotidai nematomi plika akimi). Juos gali praryti tarpinis šeimininkas (avys, ožkos, karvės, kiaulės, arkliai). Žmonės taip pat gali būti tarpiniais šeimininkais. Lervos vystosi tarpinio šeimininko žarnyne ir migruoja į kitus organus, dažniausiai kepenis, inkstus, plaučius ar smegenis, kur palaipsniui sudaro cistas. Jie auga lėtai (gali užaugti iki mažo vaiko galvos dydžio) ir sukelia spaudimą organams bei audiniams, taip juos pažeisdami. Šunys yra galutiniai šeimininkai ir gali užsikrėsti prarydami cistomis užkrėstus tarpinio šeimininko organus ar audinius. Ypač didelė užkrato rizika yra medžiokliniams šunims ir šunims šeriamiems žalia mėsa bei subproduktais.

Žmonės gali užsikrėsti prarydami kaspinuočių kiaušinėlius. Šunys platina infekciją per maistą ar vandenį, kadangi kirmėlių kiaušinėliai yra lipnūs ir prikimba prie šuns kailio.

Echinokokozė retai pasitaiko kai kuriose šalyse(Jungtinė Karalystė, Malta, Airija, Suomija ir Norvegija), todėl visi į šias šalis įvežami gyvūnai yra privalomai gydomi prazikvanteliu. Krka, d. d. gamina trijų tipų vaistinius preparatus, turinčius šios veiklos medžiagos - Dehinel, Dehinel Plus ir Milprazon.

Alveolinė echinokokozė yra viena sudėtingiausių parazitinių ligų, kurias gyvūnai gali perduoti žmonėms ne tropiniuose kraštuose.

Šuninis arba agurkinis kaspinuotis (Dipylidium caninum)

Šuninis kaspinuotis yra šunų ir kačių žarnyne dažnai pasitaikantis parazitas, kuris gali užaugti iki 60 cm ilgio. Jį platina užsikrėtusios blusos ar plaukagraužiai, kuriuos praryja gyvūnas. Dažniausiai nepasireiškia jokie infekcijos simptomai, bet gyvūno išmatose arba aplink išangę galima pamatyti kaspinuočio proglotidus, kurie yra panašūs į agurko sėklas. Gyvūnas gali trinti išangę į žemę, kadangi proglotidai sukelia niežėjimą.

Žmonės gali užsikrėsti miegodami lovose, kur yra blusų, arba kontakto su gyvūnais metu. Infekcija gali sukelti pilvo dieglius, ypač vaikams, o proglotidų gali matytis sauskelnėse.

Infekcijos galima išvengti reguliariai naudojant priemones nuo blusų ir plaukagraužių, kurie yra pagrindiniai infekcijos sukėlėjai.

Kaip dažnai reikia gydyti šunis ir kates nuo vidinių parazitų?

Vidinių parazitų gydymo protokolas

Paprastai rekomenduojama gydyti gyvūnus nuo vidinių parazitų bent keturis kartus per metus, tačiau to gali neužtekti.

Gydymo dažnį reikia pritaikyti pagal šiuos faktorius:

  • amžius (jauni ar seni gyvūnai);
  • gyvenimo ciklas (tam tikros gyvūnų grupės, pvz., tarnybiniai gyvūnai, veisiami gyvūnai, gyvūnai, dalyvaujantys parodose ar sporto varžybose);
  • aplinka, kurioje gyvūnas gyvena (pvz., gyvūnai, gyvenantys lauke);
  • gyvūnai, gyvenantys su vaikais ir/arba suaugusiais, kurių silpna imuninė sistema (pvz., nėščios moterys, senyvo amžiaus žmonės, sergantieji diabetu);
  • sveikatos būklė (pvz., gyvūnai, užsikrėtę blusomis);
  • mityba (pvz., subproduktai, žalia mėsa, sraigės, šliužai, varlės, graužikai ir paukščiai, kuriuos sumedžioja katės ir šunys);
  • kelionės (pvz., keliavimas iš/į užkrėstą teritoriją).

Vaisto sudavimo dažnis turi būti pritaikomas kiekvienam gyvūnui individualiai.

Vaisto sudavimo dažnis šunims

Infekcijos pavojus Situacija Vaisto sudavimo dažnis
Žemas-vidutinis vyresni nei 6 mėnesių amžiaus
• gyvena viduje (name/bute)
vedžiojami su priežiūra
• ėda tinkamai termiškai apdorotą maistą (produkto viduje temperatūra siekia bent 65°C, apdorojimo laikas 10 minučių)
4 kartus per metus
(kartą per sezoną)
Vidutinis-aukštas vyresni nei 6 mėnesių amžiaus
• gyvena dažniausiai lauke
• laisvai prieina prie kitų naminių ir laukinių gyvūnų išmatų
• medžioja graužikus ir paukščius
• kartais ėda sraiges ir varles
4–12 kartų per metus
Aukštas jaunesni nei 6 mėnesių amžiaus (šuniukai)*
vyresni nei 6 mėnesių amžiaus, gyvena lauke
vyresni nei 6 mėnesių amžiaus, gyvena su vaikais, nėščiomis moterimis, senyvo amžiaus ar lėtinėmis ligomis sergančiais žmonėmis
• priklauso tam tikrai šunų grupei (pvz., medžiokliniai, terapiniai, gelbėtojai, policijos, karo, sportiniai, veisiami, dalyvaujantys parodose šunys)
• šeriami beveik vien žalia mėsa ir subproduktais
• gyvena vietovėse, kur paplitusios širdies kirmėlės ir yra aukšta užsikrėtimo jomis rizika (vidutinė dienos temperatūra yra aukštesnė nei 14 °C)
Kartą per mėnesį

* Jauni gyvūnai yra ypač neatsparūs infekcijai, todėl juos reikia gydyti dažniau. Pradėkite gydymą, kai šuniukams sueina dvi savaitės ir kartokite kas dvi savaites iki aštuonių savaičių amžiaus. Po to gydykite kartą per mėnesį iki šešių mėnesių amžiaus.

Vaisto sudavimo dažnis katėms

Infekcijos pavojus Situacija Vaisto sudavimo dažnis
Žemas-vidutinis • gyvena bute/name, neišeina į lauką
• šeriami daugiausiai sausu ėdalu arba konservais, skirtais katėms
2 kartus per metus
Vidutinis-daugiau nei vidutinis gyvena bute/name
prižiūrimi, kai būna lauke
retai medžioja graužikus ar paukščius
4 kartus per metus
Daugiau nei vidutinis-aukštas dažnai būna lauke
• dažnai medžioja graužikus ar paukščius
4–12 kartų per metus
Aukštas gyvena lauke
gyvena su vaikas, nėščiomis moterimis, senyvo amžiaus ar lėtinėmis ligomis sergančiai žmonėmis
nuolat medžioja graužikus ar paukščius
ėda žalią mėsą
Kartą per mėnesį

* Jauni gyvūnai yra ypač neatsparūs infekcija, todėl juos reikia gydyti dažniau. Pradėkite gydymą, kai kačiukams sueina trys savaitės ir kartokite kas dvi savaites iki aštuonių-dešimties savaičių amžiaus. Po to gydykite kartą per mėnesį iki šešių mėnesių amžiaus.

Video

Visos teisės saugomos. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto