Erkės
Penki faktai
- Erkės suaktyvėja, kai vidutinė dienos temperatūra yra aukštesnė nei 5 °C. Jos išgyvena po sniego danga net tada, kai temperatūra svyruoja gerokai žemiau nulio.
- Erkės perneša ligas, kurios gali visam laikui pakenkti sveikatai. Stipriai užkrėsti gyvūnai-šeimininkai suserga anemija. Tik uodai turi didesnį poveikį žmonių sveikatai nei erkės.
- Erkių pavojus iškyla parkuose, žaliose miesto vietose, pievose ir soduose.
- Mintančios suaugusios erkės kūno svoris gali padidėti daug kartų (nuo 80 iki 120 kartų), o erkė gali likti prisisiurbusi nuo 10 iki 14 dienų.
- Vaistai „Ataxxa“ šunims ir „Fypryst Combo“ katėms apsaugo nuo erkių užkrėtimo arba jį gydo.
Erkės vystymosi ciklas.
Kodėl erkės yra tokios pavojingos ir į kurią kūno vietą jos dažniausiai įsisiurbia?
Tos pačios erkių rūšys kelia vienodą pavojų žmonėms ir naminiams gyvūnams. Europoje infekciją dažniausiai sukelia:
- Ganyklinė erkė, Ixodes ricinus;
- Pievinė erkė, Dermacentor reticulatus;
- Rudoji šuninė erkė, Rhipicephalus sanguineus.
Erkės gali įsisiurbti į bet kurią kūno dalį, tačiau dažniausiai renkasi mažiau plaukų turinčias vietas, kur oda plonesnė (pvz., snukis, ausų galiukai, pažastys, tarpupirščiai, kirkšnys ir aplink išangę).
Ką daryti, jei pastebite įsisiurbusią erkę?
Po kiekvieno pasivaikščiojimo ar laiko, praleisto lauke, patikrinkite, ar šuo neturi erkių. Naudokite šukas šunims, turintiems tankų kailį. Pastebėję erkes, nedelsdami jas pašalinkite. Tikimybė užsikrėsti padidėja, jei erkės lieka įsisiurbusios. Infekcijos gali būti perduodamos tik tuo atveju, jei erkė lieka įsisiurbusi 24 valandas.
Kaip pašalinti erkę?
- Pašalinkite erkę smulkiu pincetu arba specialiais erkių šalinimo įrankiais.
- Suimkite erkę už galvos kuo arčiau įsisiurbimo vietos. Būkite atsargūs, nenutraukite kūno, nespauskite.
- Tvirtai ir lėtai nesukdami ištraukite erkę.
- Įmeskite erkę į stiklinį indą, pripildytą alkoholio.
- Dezinfekuokite įsisiurbimo vietą alkoholiu.
- Dezinfekuokite pincetą.
- Kruopščiai nusiplaukite rankas.
Svarbu
Prieš traukdami erkę, netepkite alkoholiu ar aliejumi, nes tuomet erkė patiria stresą ir į kraują išleidžia daugiau patogenų.
Kaip užkirsti kelią erkėms?
- Nė vienas produktas nėra 100% efektyvus nuo erkių įkandimų. Tikrinkite augintinį iš karto po pasivaikščiojimo ir pašalinkite erkes nedelsiant, geriausiai šepečiu.
- Ypač saugokite savo augintinį nuo erkių kas keturias savaites nuo kovo iki lapkričio mėnesio.
- Produktai, kurių sudėtyje yra permetrino, yra labai veiksmingi. Klinikiniai tyrimai rodo, kad jis veiksmingai veikia erkes, ir kitus vabzdžius. Mūsų lašinamojo vaisto „Ataxxa“ sudėtyje yra permetrino. „Ataxxa“ ypač tinka aktyviems šunims, kurie daug laiko praleidžia gamtoje ir susiduria su erkių pavojumi.
- „Fypryst Combo“ yra puikus pasirinkimas katėms. Kaip ir ,,Ataxxa”, vaistas veikia kontakte su erke, kuri iš karto žūsta, todėl sumažėja tikimybė užsikrėsti ir perduoti ligą.
1. McMahon C, Kröber T, Guerin PM. In vitro repelentų ir erkių atgrasymo priemonės: skirtingas produktų poveikis, bandymai su atraktantais ar sulaikytais dirgikliais. Med. Vet. .Entomol2003; 17: 370–8.
2. Romi R, Peragallo M, Sarnicola G et al. Uniformų impregnavimas permetrinu kaip priemonė apsaugoti darbuotojus, kurie turi sąlytį su hematophagous nariuotakojais. Annali di igiene: medicina preventiva e di comunita 1977; 9 (4): 313-9.
3. Medicinos institutas. Persijos įlankos karas ir sveikata: tomas 2. Insekticidai ir tirpikliai. Vašingtonas, DC: Nacionalinės akademijos leidykla, 2003; 57–63.
Video